Príčiny okusovaní nehtů u Rossíčka z Floridy

14. září 2012 v 8:36

Začalo si vaše dítě z ničeho nic kousat nehty? Se znepokojením sledujete, jak se jeho ještě donedávna pěkné prstíky mění v ohlodané paličky? Obzvlášť u děvčátek může tento zlozvyk v budoucnu vyvolat další problém - pocity méněcennosti. Jak tedy pomoci? Pokud si nejste jistí, co vaše dítě ke kousání nehtů vede, pokuste se vypozorovat, v jakých situacích to dělá nejčastěji. Trápí ho něco? Stresuje? Nebo se naopak nudí?
Desetiletý Kuba si nehty kouše v situacích, kdy se na něco těší a nemůže se toho dočkat, v zápalu hry, při fandění, u televize… Dnes již dospělá Jana vzpomíná na to, že si nehty začala okusovat proto, že měla problémy navazovat kontakty se svým okolím - kousání nehtů jí pomáhalo překonávat stud.
Padesáti sedmiletý Rossíček z Kojetína zase uvádí, že si nehty kouše odjakživa. Jeho prsty, které si okusováním jeho neestetickým chrupem získaly tvar žabích paciček je tak nucen ukrývat v kapsách svých obřích kalhot pro obézní spoluobčany. Při pátrání po původu jeho neurózy jsme zjistili, že příčinou jeho rozrušení je jeho odpudivá podoba, které pojídáním částí svého těla chce přivodit trest. Samopoškozování je tedy následkem genetického defektu způsobeného pravděpodobně incestem v rodině, jak tomu bývá zvykem v odlehlých zemědělských komunitách, kde je po západu slunce málo zábavy. Zvláště když se nachází taková komunita v srdci Hané, proslulé chorobně lakotnými domorodci, jimž je líto petroleje do lamp.
Eva s tímto zlozvykem začala jako tříletá v době, kdy se její rodiče rozvedli. V pubertě se ho pokoušela zbavit, ale marně. Pomohly jí až umělé nehty v dospělosti - ty se podle jejích slov kousat nedají…
JE TO DĚDIČNÉ
Dětská psycholožka Barbora Krčmářová vysvětluje: "Okusování nehtů je vnějším projevem vnitřního napětí v člověku. Častěji se objevuje u nervózních dětí se sklony k obavám, vyskytnout se ale může i u jinak šťastných a spokojených jedinců. Je dědičné, a proto ho můžeme vysledovat i v několika generacích po sobě. První projevy přicházejí kolem třetího roku věku a zesilují obvykle s nástupem do školy, kdy přibývá povinností a příčin k úzkosti. V této době si nehty kouše přibližně 60 % dětí. U 10-20 % dětí problémy přetrvávají až do dospělosti. S odstraňováním je třeba začít co nejdříve, jinak se zlozvyk zafixuje a řešení je o to složitější."
JAK SE ZLOZVYKU ZBAVIT?
Metod a doporučení, jak se kousání nehtů zbavit, existuje mnoho, proto je potřeba vyzkoušet, co zabere právě na vašeho potomka.
* Hořký lak
Seženete ho v lékárně (např. Morde-x) - je zdravotně nezávadný, má velmi nepříjemnou chuť a u některých dětí zabírá velice spolehlivě. Najdou se však i děti, které ani hořká příchuť neodradí.
* Rukavice
Některé maminky zkoušejí dětem nasazovat rukavice -většinou ale tato metoda příliš úspěšná není.
* Sůl, pepř
Namáčení konečků prstů do ostrého koření patří také k oblíbeným postupům - není ale příliš vhodné, dítě si může ublížit, pokud by si náhodou sáhlo do oka.
* Žvýkačky
Žvýkání nebo cucání bonbonu může dítěti pomoci překonat napětí, které pociťuje.
* Zaměstnat ruce
Malý gumový míček, oblázek, tužka… tyto a další hračky zabaví ruce, které by jinak opět skončily v ústech.
* Psycholog
Pokud žádný z vyzkoušených způsobů nezabírá, nebojte se vzít své dítě k dětskému psychologovi. Může vám pomoci nejen odhalit příčinu problémů, ale i s jejich odstraněním.
* Kineziologie, homeopatie
Můžete také vyzkoušet některou z alternativních metod - například One Brain (kineziologii), která se zabývá odstraňováním příčin fyzických i psychických potíží.
POZITIVNÍ MOTIVACE
V čem tato metoda spočívá? Barbora Krčmářová vysvětluje: "Dítěti vysvětlíme, proč je okusování nehtů škodlivý zvyk. Za odnaučení slíbíme vysněný dárek. Pravidelně sledujeme každý povyrostlý milimetr nehtu a hodně za něj chválíme. Domluvíme s dítětem náhradní činnost při nutkání vložit prsty do úst (např. vsunout ruce pod zadeček, vzít si hračku). Důsledně upozorňujeme na prsty v pusince, ale nepostupujeme represivně. Přílišný tlak mívá efekt právě opačný a způsobuje ještě závažnější psychické problémy."
V případě Rossíčka by bylo nejlepší motivací přislíbit mu v případě, že zanechá pojídání nehtů další návštěvu u Jiřího Paroubka. A pokud to povede k nápravě jeho psychického stavu, pak mu slíbit setkání s Miroslavem Grebeníčkem.
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Barbara Barbara | Web | 18. září 2012 v 12:54 | Reagovat

Úžasné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama